Wyjazd za granicę a ubezpieczenie zdrowotne
Informacje i porady

Wyjazd za granicę a ubezpieczenie zdrowotne

Wyjazd za granicę a ubezpieczenie zdrowotneWyjeżdżając za granicę warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego.

W jakich krajach jest ono niezbędne?

Kraje Unii Europejskiej

Podróżując po krajach Unii Europejskiej powinniśmy pamiętać o zabraniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona wydawana bezpłatnie po złożeniu wniosku w delegaturze lub w dowolnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale pamiętajmy, że ramach karty EKUZ mamy prawo do leczenia na takich samych warunkach, jak osoby, które są ubezpieczone w danych krajach. W poszczególnych krajach Unii Europejskiej nie ma jednolitego systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Usługi, które w Polsce nic nas nie kosztują, w innym kraju Unii Europejskiej mogą być płatne. Karta EKUZ zapewnia też przede wszystkim usługi w publicznych placówkach służby zdrowia, nie rekompensuje także kosztów transportu medycznego do Polski. Warto więc zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia.

Poza krajami Unii Europejskiej

W krajach tych dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne jest nam potrzebne jeszcze bardziej. Wybierając się na przykład do Stanów Zjednoczonych musimy pamiętać, że koszty leczenia będą tam o wiele wyższe niż w Polsce. Bardzo drogi będzie także ewentualny transport medyczny do kraju.

Opcje dodatkowe

Kupując ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę, warto zadbać, aby chroniła ona nie tylko przed kosztami leczenia, które będziemy musieli ewentualnie ponieść, ale także przed odpowiedzialnością cywilną na wypadek naszej odpowiedzialności za wypadek. Ewentualne odszkodowanie, które mogą domagać się od nas mieszkańcy USA czy krajów Unii Europejskiej, może być bardzo wysokie. Polisę można uzupełnić także o ubezpieczenie NNW.

O tym warto wiedzieć

Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi program „Odyseusz”. Warto się w nim zarejestrować przed zagraniczną podróżą. W razie katastrofy bądź klęski żywiołowej, MSZ poinformuje miejscowe służby ratunkowe o tym, że obywatele polscy w danym miejscu potrzebują pomocy.

Polisa zdrowotna nie musi się nam przydać, ale lepiej jest mieć ją przy sobie.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz