Ubezpieczenie zdrowotne działa także za granicą
Informacje i porady

Ubezpieczenie zdrowotne działa także za granicą

Ubezpieczenie zdrowotne działa także za granicąLato sprzyja zagranicznym wyjazdom. Przed wyjazdem nie można zapomnieć o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dzięki niej można zaoszczędzić na ewentualnych kosztach leczenia.

Co jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Jest to zaświadczenie wydawane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Uprawiania ono do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, do którego wyjeżdżamy.

Karta wydawana jest bezpłatnie.

Kto może ją otrzymać?

Wszystkie osoby, które są płatnikami ZUS oraz członkowie ich najbliższej rodziny, jeżeli zostały zgłoszone do ubezpieczenia. Kartę można otrzymać niezależnie od celu wyjazdu. W przypadku wyjazdów całą rodziną każdy powinien mieć oddzielną kartę. Karty EKUZ nie otrzymają osoby, które legalnie pracują w innym kraju – nie podlegają już polskiemu systemowi ubezpieczeń. Karta jest wydawana na sześć miesięcy, z jednym wyjątkiem. Dokument wydawany osobom bezrobotnym, które są zarejestrowane w Urzędzie Pracy zachowuje ważność tylko przez okres 2 miesięcy. W przypadku emerytów karta jest ważna 5 lat.

Co otrzymamy w ramach karty EKUZ?

Jak już wspomnieliśmy, można korzystać z opieki medycznej na identycznych zasadach, jak obywatele kraju, w którym się znajdujemy. Bez obawy o wysokie koszty możemy udać się do placówek publicznej służby zdrowia. Nie zawsze jednak opieka medyczna zostanie udzielona nam za darmo. W niektórych krajach (na przykład w Niemczech i Szwajcarii trzeba zapłacić za pierwszą wizytę u lekarza rodzinnego, a w Austrii za pobyt w szpitalu). Mimo wszystko koszty leczenia z kartą EKUZ i tak będą niższe niż w prywatnej klinice. Karta nie zapewnia także pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju.

Wyjeżdżając do jednego z krajów Unii Europejskiej warto zabrać ze sobą kartę EKUZ, mimo że nie zapewnia ona pełnej ochrony. Przed wyjazdem warto więc dokupić dodatkowe ubezpieczenie. Wtedy nieprzewidziane koszty, na przykład transportu medycznego do Polski, zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz