Ubezpieczenie samochodu: Zielona Karta
Informacje i porady

Ubezpieczenie samochodu: Zielona Karta

Ubezpieczenie samochodu: Zielona KartaLato sprzyja podróżom. W czasie urlopu wiele osób wyjeżdża za granicę. Bardzo często podróżują one do celu własnym samochodem.

Pojawia się więc pytanie: czy trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie auta?

Polisa dla wycieczkowiczów

O tym czy kierujący pojazdem ma taki obowiązek decyduje kierunek jego podróży. W większości państw europejskich nie ma potrzeby wykupowania dodatkowego ubezpieczenia. Trzeba mieć jedynie przy sobie ważną polisę od odpowiedzialności cywilnej. Większość państw Europy podpisało bowiem Porozumienie Wielostronne i uznaje wykupioną w Polsce polisę OC. Sygnatariuszami tego porozumienia nie są jednak wszystkie kraje. Aby podróżować po drogach:
– Albanii;
– Bośni;
– Białorusi;
– Czarnogóry;
– Hercegowiny;
– Rosji;
– Mołdawii;
– Ukrainy;
– Turcji
przed wyjazdem koniecznie trzeba wykupić Zieloną Kartę. Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej Zielona Karta potrzebują również osoby, które wybierają się do Tunezji, Izraela, Maroka i Kosowa. Jest ona niezbędna także dla tych, którzy wybierają się chorwackiego Dubrownika. Chorwacja honoruje polską polisę od odpowiedzialności cywilnej, ale nie honoruje jej Bośnia i Hercegowina, a więc państwa przez terytorium, których należy przejechać, aby móc dostać się do Dubrownika. Stąd konieczność posiadania Zielonej Karty.

Jak to załatwić?

Zieloną Kartę można wykupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Polisę można wykupić na różny okres. Można ją wykupić minimum na 15 dni, maksymalnie na okres 12 miesięcy. Pozwoli to nam dostosować ważność ubezpieczenia do długości planowanego pobytu poza granicami Polski. Zakres ochrony jaki zapewnia Zielona Karta jest identyczny z tym, który gwarantuje obowiązująca w Polsce polisa od odpowiedzialności cywilnej.

Jeżeli celem naszej podróży jest jeden z krajów Unii Europejskiej – za wyjątkiem położonego w Chorwacji Dubrownika – nie musimy wykupywać ubezpieczenia OC zwanego Zieloną Kartą. Jest ona jednak niezbędna w krajach, które nie należą do UE. Pamiętajmy, że za granicą (tak jak w Polsce) za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej grożą kierowcom bardzo wysokie kary finansowe.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz