Dowiedz się jak często należy karmić niemowlaka
zdrowie

Dowiedz się jak często należy karmić niemowlaka

Jedne noworodki zdecydowanie częściej domagają się karmienia, w przypadku innych potrzeba jedzenia pojawia się rzadziej. Wiele mam – zwłaszcza tych świeżo upieczonych – zadaje w związku z tym pytanie jak często karmić noworodka. Specjaliści podkreślają, że należy robić to wtedy, kiedy dziecko domaga się karmienia.

Warto pamiętać, że nawet noworodki doskonale wiedzą, kiedy są głodne. W związku z tym maluch bez problemu poradzi sobie z przekazaniem tego faktu opiekunowi. Nie należy obawiać się, że dziecko nie dostanie pokarmu w porę ponieważ nie zasygnalizuje, że chce mu się jeść. Trudno mówić o optymalnym rytmie karmienia piersią.

Jak maluch sygnalizuje, że jest głodny?

Kiedy noworodek chce jeść, staje się niespokojny i pobudzony. Zaobserwować można rozbiegane spojrzenie. Niektóre maluszki wkładają do buzi paluszki i zaczynają ssanie. Kiedy opiekun nie zareaguje na te sygnały, dziecko pójdzie dalej. Wówczas pojawi się płacz. Warto zrobić wszystko, aby nakarmić malucha jeszcze przed wystąpieniem tego sygnału. Dlaczego? Płaczące dziecko dużo trudniej jest przystawić do piersi, a karmienie staje się wówczas dużym wyzwaniem (przeczytaj więcej).

Jak często karmi się malucha po urodzeniu?

Pierwsze godziny po porodzie to czas, kiedy maluch jest niemniej zmęczony niż jego świeżo upieczona mama. W związku z tym jedzenie nie jest tym, co go zajmuje. Bardziej aktywny staje się dopiero w drugiej dobie życia i to wówczas ma zdecydowanie większe potrzeby, jeśli chodzi o jedzenie. Zdarza się nawet tak, że dziecko domaga się jedzenia co godzinę. Na ogół noworodki jedzą od ośmiu do nawet dwunastu godzin w ciągu doby. Warto pamiętać, że przerwy mogą być bardzo nieregularne. Dlaczego tak się dzieje? Żołądek noworodka ma naprawdę niewielkie rozmiary, a mleko mamy trawione jest w maksymalnie półtorej godziny.

Karmienie noworodka odbywa się nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy. Specjaliści zgodnie twierdzą, że najdłuższa przerwa między karmieniami powinna przypadać na noc i nie może ona wynosić więcej niż cztery godziny.

Jak długo trwa karmienie?

Przeciętny noworodek ssie jednorazowo pierś przez około dwadzieścia minut. Co jednak ważne, należy pozwolić maluchowi robić to tak długo, jak tylko tego potrzebuje. Kobieta powinna pamiętać, aby zmieniać piersi. Jeśli więc karmienie trwa dwadzieścia minut, karmić należy po dziesięć każdą z piersi.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz