zdrowie

Zdrowie podczas ciąży – porady

Zdrowie podczas ciąży – poradyCiąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Musi wówczas dbać nie tylko o siebie, ale również o dziecko, które nosi pod sercem.

Wiele przyszłych mam zastanawia się więc, co robić, by zachować w tym okresie optymalne zdrowie.

Przede wszystkim spokój

 

Na przebieg wpływ ciąży ma bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest tryb życia. Należy na pewno w tym okresie unikać nadmiernego przemęczania się. Przyszłym mamom doradza się więc odpoczynek, nie oznacza to jednak leżenia przez 9 miesięcy na kanapie. Jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, warto być aktywnym fizycznie – codzienne spacery czy basen są bardzo korzystne i pozytywnie oddziałują na zdrowie. Zadbać należy także o spokój – nerwy i sytuacje stresowe na pewno nie sprzyjają dziecku ani matce. Ciąża bez komplikacji nie oznacza także rezygnacji z pracy, szczególnie jeśli nie jest ona wyczerpująca pod względem fizycznym. Codzienne wyjścia z domu i spotkania z ludźmi dobrze wpływają także na kondycję psychiczną.

Co powinniśmy ograniczać, a co nie?

 

Kolejna sprawa to dieta ciężarnej kobiety. Co jeść w tym okresie? Właściwie można wszystko, o ile jest to zgodne z zasadami prawidłowego odżywiania. Dieta ciężarnej powinna być przede wszystkim zbilansowana. Unikać należy za to wszelkich produktów, zawierających środki konserwujące, fast foodów, nadmiernych ilości słodyczy czy dań instant. Bezwzględnie odstawić należy alkohol w każdej postaci i papierosy. Do picia najodpowiedniejsza będzie woda niegazowana, soki, kompoty, herbaty owocowe, ziołowe i zielone, nie zaszkodzi także kawa zbożowa.

Oczywiście każda ciąża jest inna i należy podejść do tej kwestii indywidualnie. W wielu sprawach najlepiej radzić się swojego lekarza lub zdawać na własną intuicję. Z całą pewnością przez cały okres trzeba być pod opieką medyczną. Przeprowadzanie badań kontrolnych (USG, testy krwi) to obowiązek każdej ciężarnej. Gdy kobieta zauważy lub poczuje coś, co ją niepokoi, powinna bez zastanowienia udać się do ginekologa. Szybka reakcja w wielu sytuacjach pozwoliła uniknąć nieszczęść. Nie należy więc bać się wizyt i badań lekarskich – pozwalają one dbać o zdrowie zarówno dziecka, jak i przyszłej mamy

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz