Jak prawidłowo dbać o szczotkę do włosów
Uroda

Jak prawidłowo dbać o szczotkę do włosów

Włosy to ozdoba i wyznacznik kobiecości – wie o tym każda przedstawicielka płci pięknej. Jednak aby były one atutem, to muszą być zdrowe i zadbane. W celu osiągnięcia takiego efektu niezbędne są nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale także dobrze dobrane akcesoria.

Jednym z nich jest szczotka do włosów, bez której nie da się przeprowadzić codziennej pielęgnacji. I o ile jeszcze kilkanaście lat temu funkcjonowało przekonanie, iż częste czesanie jest szkodliwe dla włosów, to dzisiaj już wiadomo, iż jest to tylko mit. Codzienne szczotkowanie nie tylko usuwa nadmiar sebum, zanieczyszczeń czy martwych włosów, ale także pobudza krążenie krwi w skórze głowy, zapewnia peeling i delikatny masaż. Jednak aby to wszystko było możliwe, to szczotka do włosów musi być odpowiednio dobrana – zgodnie z jej przeznaczeniem, rodzajem włosów czy ewentualnymi problemami. To oczywiście nie wszystko. Równie istotnym elementem jest jej czyszczenie i dbanie o odpowiednią higienę.

Jak prawidłowo dbać o szczotkę do włosów

Szczotki do włosów powinny być przechowywane w zamkniętej i suchej szafce, co zapobiega osadzaniu się na nich wilgoci, bakterii i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Oprócz odpowiedniego przechowywania szczotka – tak jak wszystkie akcesoria kosmetyczne – wymaga odpowiedniego czyszczenia.

Codziennie

Codziennym elementem czyszczenia szczotki powinno być usunięcie z niej włosów i zanieczyszczeń (pojawiających się na skutek czesania i modelowania). Jest to niezwykle ważne, gdyż na tego rodzaju pozostałościach mogą rozwijać się bakterie, zarazki i różnego rodzaju pasożyty, które potem przenoszone są na włosy. Najprostszą metodą czyszczenia jest użycie wykałaczki lub innego ostrego szpikulca, który znacznie ułatwia pozbywanie się ze szczotki włosów i zanieczyszczeń.

Raz w tygodniu

Oprócz regularnego usuwania włosów i zanieczyszczeń obowiązkiem każdego użytkownika szczotek jest też ich mycie. Warto to robić przynajmniej raz w tygodniu, co pozwoli zachować odpowiednią higienę. Szczotki do włosów można myć ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego szamponu – taki zabieg pomoże usunąć brud, którego nie udało się pozbyć przy użyciu wykałaczki.

Raz na dwa tygodnie

Zabiegiem uzupełniającym regularne czyszczenie szczotki do włosów jest jej odkażenie – na przykład przy użyciu roztworu wody utlenionej, spirytusu bądź środka antyseptycznego. Taka czynność jest niezwykle ważna, gdyż pozwala na pozbycie się wszelkich bakterii i pasożytów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla włosów i skóry głowy.

Szczotki do włosów to podstawa codziennej pielęgnacji. Jednak aby spełniły swoje zadanie, to muszą być utrzymywane w czystości – w przeciwnym razie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz