Obuwie dopasowane do ćwiczeń
Moda

Obuwie dopasowane do ćwiczeń

Obuwie dopasowane do ćwiczeń

Uprawianie dyscypliny sportowej wiąże się z koniecznością zakupu specjalnego obuwia. Piłkarze mają korki, hokeiści łyżwy, alpejczycy obuwie ponad kostkę.

Baletnica nie założy adidasów, tak jak osoba uprawiająca wspinaczkę sportową, czy zawodowy kolarz. Dobrze dobrane buty to podstawa treningów i zapewnienie odpowiedniej amortyzacji, stabilizacji oraz komfortu ćwiczeń.

Adidasy

Ludziom często wydaje się, że skoro buty nazywają się „sportowymi”, to można w nich uprawiać każdy sport. I tak trampki służą do biegania, gdy w piłkę nożną, tenisa czy do ćwiczeń na siłowni. W ten sposób rodzą się kontuzje stawów skokowych i kolanowych – skręcenia, naciągnięcia mięśni, a także urazy kręgosłupa. Oczywiście na kontuzję mogą wpływać też takie czynniki jak zła technika wykonywania ćwiczeń, ale bardzo duża ilość wypadków podczas treningów powodowanych jest przez wybór niewłaściwego obuwia. Temat ten w szczególności dotyczy treningów na siłowni.

Jakie więc buty fitness należy wybrać?

Odpowiedź na pewno nie powinna brzmieć: najdroższe. Liczni producenci obuwia sportowego licytują się w coraz to nowszych technologiach wykonania cholewki i podeszwy co niewątpliwie ma wpływ na cenę zakupu danego modelu. Najważniejszą częścią butów przeznaczonych do ćwiczeń fitness jest odpowiednia podeszwa. But musi mieć dobrą przyczepność, by zwłaszcza podczas dynamicznych ćwiczeń nie ślizgać się po parkiecie. Podeszwa musi być miękka (zawierająca poduszkę żelową/powietrzną) w celu zapewnienia amortyzacji, ale na tyle twarda żeby zapewnić stabilność (w grę wchodzą ćwiczenia z dużymi ciężarami). Cholewka powinna być wykonana z przewiewnego materiały, zapewniającego optymalną wymianę termiczną i oddychanie stopy. W ten sposób unikniemy też przykrego zapachu. Ochronę stawów skokowych zapewni wysoko wykonany tył cholewki.

Jeśli wiemy w jakiego rodzaju zajęciach fitness będziemy uczestniczyli, to uwzględniając właściwości poszczególnych modeli obuwia z pewnością dokonamy odpowiedniego wyboru. Dzięki temu przygoda z siłownią dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i pozwoli uniknąć przykrych wspomnień związanych z kontuzjami.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz