Dodatki

Farba lateksowa czy akrylowa?

Farba lateksowa czy akrylowa?

Jeszcze do niedawna na rynku mogliśmy kupić farbę jednego rodzaju, która była powszechnie używana do malowania każdej niemalże powierzchni. Współcześnie producenci oferują nam szeroki wybór farb, dostosowanych do wszelkich warunków jednakowo tych zewnętrznych oraz wewnętrznych.


Jeśli chodzi o malowanie ścian w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu, to najczęściej nasz wybór pada na farby akrylowe lub lateksowe. Oba te rodzaje należą do farb wodorozcieńczalnych i są co najważniejsze przyjazne dla zdrowia i samopoczucia domowników. W wyniku ulepszeń technologicznych zostały też pozbawione przykrego zapachu, który nieodłącznie dominował w starych farbach.

Są też bardzo łatwe w użyciu i mają wysoką wydajność

Oznacza to, że jednym litrem farby pomalujemy naprawdę dużą powierzchnię. Jak nietrudno się domyślić, to wiążę się z oszczędnościami finansowymi, które musielibyśmy przeznaczyć na zakup farb.

Zarówno farby akrylowe, jak i lateksowe nadają się do malowania wszelkich pomieszczeń mieszkalnych i możemy wręcz przebierać w kolorach dostępnych na rynku. Różnica pojawia się, jeśli chodzi o odporność na zabrudzenia.

Tu zdecydowanie wygrywa farba lateksowa

Dlatego najkorzystniej malować nią korytarze oraz pomieszczenia, w których przebywa często, znaczna ilość domowników lub gości. Z kolei farba akrylowa idealnie sprawdzi się przy malowaniu sufitów i wszelkich dużych powierzchni. Jeśli chcemy pomalować łazienkę, to także możemy wybrać farbę lateksową, ale musi ona zawierać szczególne dodatki, które będą skutecznie zapobiegać powstawaniu grzybów i rozwojowi pleśni. Ta sama zasada obowiązuj przy malowaniu kuchni i wszelkich pomieszczeń, gdzie farba narażona jest na działanie wilgoci. W niektórych farbach tego typu stosuje się tak zwane czyste srebro. Dzięki niemu farba ma właściwości bakteriobójcze przez długi czas, co pozwala nam cieszyć się ładną i niezakłóconą niczym powierzchnią. Ostatnią cechą, na jaką musimy zwrócić uwagę bez względu na to, czy wybieramy farbę akrylową, czy lateksową jest współczynnik zmywalności i ścieralności.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz