Buty

Jak dbać o buty zimą?

Jak dbać o buty zimą?Zima jest trudnym okresem dla naszych butów. Opady śniegu z deszczem, tworzące się na ulicach i chodnikach błoto pośniegowe, sól drogowa, którą posypywane są ulice nie sprzyjają naszym butom. Nie tylko brudzą się szybciej, ale także i niszczą, jeśli zapomnimy o ich właściwej pielęgnacji. Jak więc powinnyśmy dbać o buty, aby następnej zimy dobrze nam służyły?

Impregnuj buty

Odpowiedniego zabezpieczenia potrzebują przede wszystkim buty z zamszu, skóry i nubuku. Zanim w nowych butach wyjdziemy na ulicę powinnyśmy je zabezpieczyć specjalnymi impregnatami. Impregnat utworzy na powierzchni butów ochronną warstwę, która zabezpieczy je przed wilgocią. Pamiętajmy jednak, że jednorazowe naniesienie impregnatu to za mało. Buty powinnyśmy impregnować przynajmniej kilkakrotnie w ciągu zimy. Nawet zaimpregnowanie skórzanych butów nie zwalnia nas jednak z ich regularnego pastowania. Jeśli buty są wilgotne, to pastujemy je dopiero, kiedy wyschną. Skórzane buty możemy także zabezpieczyć przed wilgocią wcierając w nie podgrzany wosk pszczeli.

Jeśli buty są mokre – musisz je wysuszyć

Nigdy jednak nie rób tego ustawiając je w pobliżu grzejnika, czy innego źródła ciepła. Po zdjęciu butów ze stóp do ich środka włóż zmiętą gazetę lub bibułę – chłoną wilgoć. Jeśli nie masz ani gazet, ani bibuły, wsp do środka garstkę ryżu, pochłonie on wilgoć równie skutecznie. Jeśli możesz, susz buty w pozycji wiszącej zawsze w miejscu przewiewnym.

Plamy z soli

Musisz je usunąć od razu, kiedy wrócisz do domu. Chemikalia i sól drogowa bardzo mocno niszczą buty niezależnie od tego, czy są one ze skóry, czy nubuku. Do usunięcia plam z soli najlepiej jest użyć wody z dodatkiem octu. Ocet z wodą mieszamy w proporcji 1:1. Mieszaniną tą nasączamy szmatkę i przecieramy buty. Kiedy ślady soli znikną, pastujemy buty. Te, które zostały uszyte z gładkiej skóry można przetrzeć szmatką nasączoną odżywką do włosów. Odżywka zapobiegnie wnikania chemikaliów i soli drogowej w powierzchnię butów.

Stosując te wskazówki zawsze będziemy mieć czyste buty.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz