Buty

Jak dbać o buty w zimie?

Jak dbać o buty w zimie?Konserwowanie i pielęgnacja butów na zimę są w naszym klimacie bardzo trudne. Chodniki posypywane są solą, która zostawia brzydkie ślady na botkach i kozakach, pośniegowa plucha także im nie służy. Jak więc powinnyśmy dbać o buty w okresie zimowym?

Jak usunąć zabrudzenia z butów z nubuku lub zamszu?

Nowe buty zanim wyjdziemy w nich po raz pierwszy powinnyśmy zaimpregnować preparatami specjalnie przeznaczonymi do nubuku i zamszu. Zabrudzenia możemy usunąć delikatnie przecierając buty pumeksem, a następnie (także delikatnie) szczotką, która ma twardy włos. W sklepach można nabyć także specjalne kostki, które są przeznaczone do usuwania wyjątkowo silnych zabrudzeń i plam.

Co zrobić, kiedy przemokły mi buty?

Oczywiście musimy je wysuszyć, ale nie buty powinny wysychać powoli. Dlatego ustawiamy (najlepiej będzie, jeśli je powiesimy) przemoczone kozaki w przewiewnym miejscu z daleka od grzejnika. Do środka warto włożyć zmiętą gazetę, bibułę lub wsypać garść ryżu. Suszenie butów ułatwi nam specjalna, przeznaczona do obuwia suszarka.

Jak usunąć plamy z soli?

Plamy z soli na zamszowych butach najpierw przecieramy pilnikiem do pięt, a następnie umieszczamy je nad parą i szczotkujemy. Buty z gładkiej skóry przemywamy wodą z dodatkiem octu, wycieramy je do sucha i pastujemy. Buty myjemy miękką szczoteczką. Trzeba je namoczyć równomiernie, inaczej pozostaną na skórze równie brzydkie zacieki, jak plamy z soli.

Jak zatuszować starte noski?

Aby usunąć zarysowania na noskach potrzebny nam będzie flamaster w takim samym kolorze, jak buty. Zarysowania wystarczy zamalować, a następnie wypastować buty. Jeżeli zarysowały nam się noski w białych butach, to zamaskujemy je białym korektorem. Zarysowania na noskach można także usunąć smarując je rozpuszczoną, jeszcze ciepłą pastą do butów.

Kupując buty na zimę warto kupić do nich prawidła. Jeżeli w danych butach nie będziemy chodzić przez kilka dni lub dłużej włożone w nie prawidła zapobiegną ich deformowaniu się. Jeżeli jest to możliwe, co trzy dni zakładamy inne buty. To także zapobiegnie ich deformacji.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz