Dodatki

Jak pozbyć się niechcianych plam z ulubionych ubrań?

Jak pozbyć się niechcianych plam z ulubionych ubrań?Plama z lodów, trawy lub masła na ulubionych bluzkach, czy sukienkach to jeszcze nie powód, aby je wyrzucić. Podpowiemy wam, jak możecie usunąć trudne plamy z waszych ubrań.

Plamy z owoców na jasnych ubraniach

Ubrania uszyte z czystej bawełny lub z innych tkanin, ale z domieszką bawełny, które zostały zaplamione owocowymi sokami powinnaś normalnie wyprać i powiesić na pełnym słońcu – plamy powinny zniknąć. Jeśli po wyschnięciu nadal są widoczne, to namocz je w ciepłym mleku i zostaw na dwadzieścia cztery godziny, a następnie ponownie upierz.

Plamy z czerwonego wina i czerwonych owoców

Tego typu plamy, jak najszybciej zasyp garścią soli. Następnie pocieraj plamę strzepując przy tym sól. Jeśli po pierwszym razie plama nie zniknie, powtarzaj te czynności dotąd, aż sól będzie czysta. Plamę z jagód najłatwiej jest usunąć nalewając bezpośrednio na plamę trochę octu. Można ja także przetrzeć bawełnianą szmatka nasączoną octem. Podobnie, jak ocet działa kwasek cytrynowy i sok z cytryny.

Plamy z trawy

Śladów z trawy nie wolno zapierać wodą. Jeśli spróbujemy je zmywać wodą, staną się jeszcze trudniejsze do usunięcia. Na ubraniach z lnu lub bawełny plamy z trawy najlepiej jest usunąć wodą utlenioną. Jeżeli mamy, możemy dodać do wody utlenionej trochę amoniaku. Zabrudzenia z ubrań uszytych z włókien sztucznych lub z lnu najbezpieczniej jest usunąć gotowymi odplamiaczami.

Plamy z masła lub frytek

Świeże tłuste plamy na ubraniach uszytych z gładkich delikatnych tkanin z włókien naturalnych lub sztucznych należy posypać mąką ziemniaczaną lub talkiem. Posypaną plamę zostawiamy na kilka minut, a następnie mąkę lub talk usuwamy szczotką. Świeże tłuste plamy możemy także polać odrobiną płyny do naczyń zmieszanego z małą ilością wodą, a następnie płuczemy w taki sposób, aby wytworzona spłynęła razem z tłuszczem. Wyjątkowo trudne do usunięcia tłuste plamy można wyczyścić wacikiem namoczonym w benzynie ekstrakcyjnej.

Jeśli plamy nie zeszły mimo wywabiania i prania, ubrania należy wysuszyć i raz jeszcze spróbować usunąć plamę. Nie należy ich jednak prasować.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz