Buty

Kilka słów na temat butów trekkingowych

Kilka słów na temat butów trekkingowychDobrze wybrane buty trekkingowe powinny nam wystarczyć na kilka lat wędrówek po górach. Do tego powinny to być buty, w których będziemy mogli wędrować praktycznie przez cały rok lub przynajmniej przez wiosnę, lato i jesień. Jak kupić dobre, pierwsze buty trekingowe?

Nowe modele butów trekkingowych nadają się zarówno na kilkunastodniowe wędrówki w górach typu alpejskiego, jak również na krótkie, jednodniowe wypady w góry znacznie niższe od nich niższe. O tym, jaki będzie komfort przemierzania górskich szlaków, czy będą to wędrówki bezpieczne, w dużym stopniu zadecydują materiały i budowa butów trekingowych.

Butom trekkingowym nie powinno być straszne błoto, piach i śnieg. Stąd też najczęściej ich część wierzchnia produkowana jest ze skóry licowej lub nubuku. Te pierwsze są wyjątkowo trwałe. Z kolei te z nubuku lepiej odparowują wilgoć i są bardziej elastyczne. Coraz więcej modeli butów z nubuku produkuje się łącząc je z różnymi rodzajami membran. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że podczas wędrówki buty te nam przemokną. Także te ze skóry licowej łączone są z różnego rodzaju membranami. Ale buty te niekoniecznie nadają się do wędrówki w upalne letnie dni. Są za to doskonałe na chłodne i deszczowe dni.

Wybierając się do sklepu po zakup swoich pierwszych butów trekkingowych powinnyśmy zarezerwować sobie trochę czasu. Może się tak zdarzyć, że będziemy musieli przymierzyć kilka par butów. Kupmy tylko te buty, w których od razu po przymierzeniu czujemy się komfortowo. Buty idealnie dopasowane do rozmiaru naszej stopy to takie, które nas nigdzie nie uwierają i nie są za luźne. Źle dobrane buty raczej nie rozejdą się i z upływem czasu nie będzie nam w nich wygodnie. Po zakup butów wybierzmy się w skarpetach, w których będziemy wędrować po szlaku. Jeśli kupujemy swoje pierwsze buty i nie mamy jeszcze skarpet trekkingowych, to zanim zaczniemy przymierzać buty, kupmy skarpety. Nigdy nie kupujmy butów bardzo mocno dopasowanych, zostawmy w nim trochę luzu. Dzięki temu w trakcie zejścia nie odbijemy boleśnie palców.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz