O butach słów kilka...
Moda

O butach słów kilka…

O butach słów kilka...

Mianem butów określa się element ubioru, którego zadaniem jest okrywanie stóp. Jest to jedna z najistotniejszych części garderoby człowieka. Jako ciekawostkę można dodać również, że czasami produkuje się także buty dla zwierząt.


Najczęściej but ma tak zwaną podeszwę. Jest to spodnia część obuwia, która jest zarazem bazą dla całej jego reszty. Najbardziej powszechne podeszwy są twarde i względnie grube. Dzięki obecności podeszew zapewniona jest termoizolacja. Pełnią one ponadto bardzo ważną funkcję antypoślizgową. Produkuje się je z bardzo wielu materiałów. Często w tym celu używane są różnego rodzaju gumy, kauczuk, czy polichlorek winylu.

Innym ważnym elementem obuwia są cholewki

Osłaniają one łydki, a jeśli but jej nie posiada, określa się go mianem półbuta.
Istnieje bardzo wiele rodzajów butów, spośród których coraz częściej kupowane są buty fitness. Ich przykładem mogą być chociażby specjalne buty wspinaczkowe. Jest to specjalny rodzaj obuwia, który maksymalnie ułatwia wykonywanie sportów związanych ze wspinaczką skalną.

Czym charakteryzuje się but wspinaczkowy?

Ma on bardzo specyficzny kształt. Wymusza to odpowiednie ułożenie stopy osoby noszącej ten but. Dzięki temu możliwe jest maksymalnie efektywne wykorzystanie niewielkich elementów, na których alpinista opiera swój ciężar.
Bardzo specyficznym typem buta jest kalosz. Czasami potocznie nazywa się go gumiakiem lub gumowcem. Jest to gumowe obuwie, które zapewnia ochronę nogi przed zamoczeniem. Trzeba tutaj zaznaczyć, że pierwotnie mianem kaloszy nie określano obuwia samego w sobie, lecz osłonę na buty. Zakładano je na buty, aby ochronić je przed brudem i wilgocią. Najczęściej nie były one wysokie, sięgały tylko do kostki. Niektórzy rolnicy, czy robotnicy budowlani wykorzystywali także wyższe kalosze sięgające nawet do kolan.

Jako ostatni typ buta zostanie omówiony w tym krótkim tekście sandał. Jest to obuwie typu otwartego, które składa się wyłącznie z podeszwy i rzemyków. Sandały wykonywane są ze skóry lub włókien roślinnych.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz