Najczęściej powtarzane mity na temat pompy ciepła
Informacje i porady

Najczęściej powtarzane mity na temat pompy ciepła

Najczęściej powtarzane mity na temat pompy ciepłaWszędzie tam, gdzie przedmiotem dyskusji są odnawialne źródła energii, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że fakty i mity na ich temat mieszają się ze sobą. Nie inaczej dzieje się wówczas, gdy przedmiotem dyskusji jest pompa ciepła. Choć może się wydawać, że wiemy na jej temat całkiem sporo, często mamy trudność z rozpoznaniem faktów i mitów na jej temat.

Niełatwa próba definicji

Problemy generowane przez pompy ciepła zaczynają się w tym samym momencie, w którym podejmujemy się próby stworzenia ich definicji. Szczegółowe rozważania często pociągają za sobą wnioski, które mijają się ze stanem faktycznym, nic więc dziwnego, że zarówno producenci, jak i dystrybutorzy pomp ciepła stawiają przede wszystkim na definicje najprostsze. Laikom zwykle zwraca się uwagę na to, że zasada działania pompy ciepła może być porównywana z tą na jakiej opiera się działanie lodówki. Pompy ciepła pobierają energię z gruntu, a następnie oddają ją do pomieszczeń, które mają ogrzewać.

Czy pompa ciepła jest droga?

Przekonanie o bardzo wysokim koszcie budowy pompy ciepła jest zmorą producentów i dystrybutorów urządzeń tego rodzaju. Tymczasem badania naukowe i ich własne doświadczenia potwierdzają, że budowa instalacji wykorzystująca powietrzną pompę ciepła jest tańsza od innych rozwiązań grzewczych, w tym takich, jak choćby kotłownia gazowa postrzegana jako rozwiązanie bardzo atrakcyjne. Dziś mówi się o tym, że nakłady przeznaczone na pompę ciepła przez jej użytkowników, mają szansę zwrócić się nawet w cztery lata, a wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z liczbą, która będzie jedynie maleć.

Czy na pompie ciepła można polegać?

Każdy, kto choć raz spędził urlop w nadmorskim kurorcie zmagając się przez tydzień z deszczem, ma podstawy sądzić, że nasz klimat nie sprzyja pompom ciepłym. Tymczasem okazuje się, że takie przekonanie jest kolejnym mitem, z jakim mamy do czynienia. Okazuje się, że pompa ciepła działa z powodzeniem także w państwach takich, jak Szwecja, a przecież nie da się zaprzeczyć, że panujący tam klimat jest surowszy niż w Polsce.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz