Dodatki

Sposoby na halitozę

Sposoby na halitozę

Przykry zapach z ust może występować tylko rano lub przez cały dzień. Może też pojawiać się tylko po posiłkach. Niestaranna higiena jamy ustnej to główna przyczyna halitozy. Ale może mieć ona także inne podłoże. Podłożem mogą być problemy pulmonologiczne, gastryczne lub laryngologiczne. Jak sobie poradzić z problemem?

Dbamy o higienę

Starannie szczotkujemy zęby po śniadaniu i po kolacji. Przestrzenie miedzyzębowe oczyszczajmy nitką dentystyczną. Pamiętajmy także o usuwaniu z języka nalotu szczoteczką do zębów, która na spodzie główki ma specjalną tareczkę lub specjalną skrobaczką. Na koniec wypłuczmy usta płynem, który nie tylko odświeża oddech, ale także zapobiega powstawaniu płytki nazębnej.

Sięgamy po zioła

Co 2-3 dni płuczemy gardło naparem z szałwii lub rumianku. Zioła te mają właściwości antybakteryjne i odkażające. Usta płuczemy przestudzonymi o przecedzonym naparem.

Ssiemy tabletki

W aptekach dostępne są bez recepty tabletki zawierające cynk, który neutralizuje zapach związków siarki, które dają przykry zapach z ust. Skuteczną ochroną przed bakteriami, które gromadzą się na języku są także drażetki chlorofilowe.

Dużo pijemy

Pijąc dużo wody wypłuczemy z jamy ustnej bakterie i nie dopuścimy do wysuszenia śluzówki. Ograniczamy natomiast picie alkoholu, mocnej herbaty i kawy, nie palimy papierosów – wysuszają one błonę śluzową w jamie ustnej i nasilają przykry zapach z ust.

Dieta eliminacyjna

Radykalnie ograniczamy lub eliminujemy z diety produkty, które mają wyrazisty, nie zawsze przyjemny aromat. Należą do nich między innymi: wędzone ryby, cebula, kiszona kapusta, czosnek, jajka na twardo, ostra papryka. Unikamy także potraw z dodatkiem ostrych przypraw.

Szybka pomoc

Doraźnie pozbędziemy się przykrego zapachu z ust żując natkę pietruszki, listek mięty czy trzymając przez chwilę w ustach rozgryziony goździk.

Jeśli halitoza utrzymuje się nadal w pierwszej kolejności odwiedzamy dentystę. Jeśli nie pomoże wyleczenie ubytków i usunięcie kamienia nazębnego, trzeba wykonać badania kontrolne.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz