Czy warto kupować leki przez internet?
Informacje i porady

Czy warto kupować leki przez internet?

Czy warto kupować leki przez internet?W sieci kupujemy coraz więcej artykułów. Do artykułów chętnie kupowanych w internecie należą także leki. Największy odsetek kupujących w sieci leki stanowią osoby młode.

Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie oni najczęściej korzystają z internetu. Leki oferowane w internecie nie zawsze dotarły do naszego kraju z legalnych kanałów dystrybucji. Jak ustrzec się przed nielegalnymi handlarzami leków?

Tylko w aptece z logo

Już kilka lat temu Komisja Europejska wprowadziła obowiązek umieszczania na stronie aptek internetowych logo – białego krzyża na tle czterech pasków. Trzy paski mają kolor zielony (każdy jest w innym odcieniu), jeden jest szary. Pod spodem logo znajduje się miniaturowa flaga państwa, w którym apteka działa. To przepis, który musi być stosowany przez wszystkie kraje członkowskie UE. W Polsce nie jest dopuszczalna sprzedaż leków tylko z platformy sklepu internetowego. Aptekę internetową można założyć pod warunkiem, że ma się także aptekę stacjonarną. Strona apteki internetowej powinna więc zawierać nie tylko opisane wcześniej logo, ale także nazwę i adres apteki stacjonarnej. Na prowadzenie działalności każda apteka musi uzyskać zezwolenie od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Apteki, które chcą, aby zaufało im jak najwięcej klientów zamieszczają kopię tego zezwolenia. Dbają również o to, aby klienci, którzy mają jakieś wątpliwości mogli skontaktować się telefonicznie lub poprzez e-maila z farmaceutą.

Co można kupić w aptece internetowej?

Apteki internetowe prowadzą sprzedaż leków bez recepty. Te na receptę można jednak z nich zamówić i odebrać w stacjonarnej. Oprócz leków OTC sprzedają także parafarmaceutyki, zdrową żywność, kosmetyki do pielęgnacji ciała dla dorosłych i dla dzieci, preparaty ziołowe, środki do higieny jamy ustnej, środki opatrunkowe i sprzęt medyczny: glukometry, termometry, ciśnieniomierze. Niektóre e-apteki sprzedają także soczewki kontaktowe. W wielu aptekach internetowych można składać zamówienie na leki na receptę. Ale odbiera się je w aptece stacjonarnej z ważną receptą.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz