Bez kategorii

Pizza w polskich restauracjach

Chodzenie do restauracji staje się powoli bardzo w Polsce popularne. Bardzo chętnie wybieramy klimatyczne restauracje z włoską kuchnią. Wśród dań z menu, które lubimy zamawiać króluje pizza.

Jakie jest pochodzenie dania?

Płaskie chlebki przyprawione czosnkiem i ziołami oraz posmarowane oliwą były znane chyba we wszystkich starożytnych krajach. Były podstawą wyżywienia w starożytnym Egipcie; jadali je także mieszkańcy starożytnej Grecji, a wreszcie także mieszkańcy Imperium Rzymskiego. Bardzo dużą popularność chlebki te zdobyły na biednym południu Włoch. Dziś więc za ojczyznę pizzy uważany jest Neapol. To z tego miasta lub z Kampanii pochodzą 3  klasyczne neapolitańskie pizze: mastunicola, marinara, margherita. Te pierwsze nie zawierają pomidorów; po raz pierwszy użyto ich do margherity. Pizza nie jest już tylko lokalnym daniem, zyskała popularność na całym świecie.

Popularne rodzaje pizzy

Wspomniane wyżej rodzaje pizzy pochodzą z Neapolu. W każdym regionie opracowano jednak własne, odmienne receptury. Neapolitańska pizza ma grubsze ciasto niż ta w regionach położonych bardziej na północ. Jeśli chodzi o grubość ciasta, to pizzę na najcieńszym cieście można zjeść we Florencji. Jedną z interesujących odmian pizzy można zjeść w pizzeriach na terenie Rzymu. Pizzę dzieli się na cztery kawałki i układa na każdym z nich inne dodatki. Inna wersja to takie same dodatki, ale cztery różne gatunki sera: fontina, gorgonzola, mozzarella, stracchino. Taką pizzę dla niezdecydowanych można zamówić również w polskich restauracjach. Od neapolitańskiej i rzymskiej pizzy różni się także sycylijska. Jest ona często prostokątna, ma grubsze ciasto. Układa się na wierzchu fileciki anchois, dużą ilość cebuli, pomidory i zioła. Na pizzy sycylijskiej nie może także zabraknąć sera cacciavalloy. To ten bardzo wyrazisty w smaku ser nadaje decyduje o tym, że pizza sycylijska ma wyjątkowy smak i aromat. Na koniec warto wspomnień jeszcze o pizzy hawajskiej, której recepturę wymyślono ponad pięćdziesiąt lat temu w Kanadzie.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz