Wykupując polisę na życie musimy zapoznać się nie tylko z jego zakresem, ale także z sytuacjami, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia.
Śmierć samobójcza
Polisa na życie może nie obejmować śmierci samobójczej. W takim przypadku na pewno ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty świadczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty świadczenia także w sytuacji, gdy śmierć samobójcza znajdowała się na liście zdarzeń podlegających ubezpieczeniu. Tutaj jednak musi zajść pewna okoliczność: gdy śmierć z powodu samobójstwa nastąpiła przed upływem dwóch lat od zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie jest jednak wynik złej woli ubezpieczyciela, ale przepisów zapisanych w Kodeksie cywilnym.
Śmierć na skutek aktów terroru lub działań wojennych
W tym przypadku spora liczba towarzystw ubezpieczeniowych wypłaca bliskim świadczenie z polisy tylko w jednym przypadku: jeżeli osoba ubezpieczona nie brała dobrowolnego udziału w rozruchach, zamieszkach i innych aktach przemocy. Tylko bliscy osoby, która przypadkowo poniesie śmierć na skutek zamachu terrorystycznego mogą liczyć na świadczenie z polisy na życie. Oczywiście pod warunkiem, że polisa obejmowała swoim zakresem tego typu zdarzenia.
Chorzy na AIDS
Towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły nie decydują się na sprzedaż polisy na życie osobom, które wiedzą, że są nosicielami wirusa HIV lub chorują na AIDS. AIDS nie jest więc ujęte na liście chorób, które obejmuje ubezpieczenie, świadczenie w tym przypadku nie zostanie więc wypłacone. Świadczenie nie zostanie wypłacone także w sytuacji, gdy do zakażenia wirusem dojdzie już pod podpisaniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Podanie nieprawdziwych informacji
Towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty świadczenia tym osobom, które wypełniając ankietę medyczną przed podpisaniem umowy zatają lub podadzą nieprawdziwe informacje dotyczące stanu ich zdrowia, zatają, że wykonują zawód podwyższonego ryzyka lub uprawiają ryzykowne albo ekstremalne sporty.