Kosmetyki

Jak pozbyć się łupieżu?

Bardzo często białe płatki we włosach pojawiają się zimą. Osypujące się na ubranie sprawiają, że czujemy się bardzo niekomfortowo. Jakie są przyczyny łupieżu? Jak można się go skutecznie pozbyć?

Przyczyny łupieżu

Łupież pojawia się, gdy z jakiegoś powodu skóra głowy łuszczy się szybciej niż zazwyczaj. Najczęściej jest to skutek działania drożdżaków; drożdżaki Pityrosporum ovale żyją na naszej skórze na co dzień nie sprawiając żadnych problemów. Gdy jednak pojawi się  łojotok lub dojdzie do nadmiernego przesuszenia, skóra głowy zaczyna swędzieć, a naskórek łuszczy się. Przyczyną łupieżu mogą być również źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów. Kosmetyki – najczęściej jest to szampon – zaburzają równowagę kwasowo-zasadową skóry, w efekcie zamieszkujące powierzchnię skóry drożdżaki mają doskonałe warunki do rozwoju. Przyczyną łupieżu mogą być także błędy żywieniowe. Łuszczeniu się skóry, a w efekcie pojawianiu się białych płatków we włosach sprzyja dieta, w której ciągle brakuje witamin z grupy B (głównie witaminy B6), cynku, siarki i krzemu.

Jak pozbyć się łupieżu?

Rozpoczynając walkę z łupieżem warto wziąć pod lupę swoją dietę. Gdy okaże się, że stale brakuje w niej wymienionych wyżej składników, należy zadbać o zrównoważoną dietę, w której nie brakuje mięsa, ryb, nabiału, roślin strączkowych, olejów roślinnych. Niedobór składników można uzupełnić suplementami z apteki. Kolejny krok w walce z łupieżem to kupno dobrego szamponu. Ze zwykłym łupieżem powinny poradzić sobie zwykłe szampony z drogerii pod warunkiem, że użyjemy ich od razu, gdy pojawi się problem. W szamponach przeciwłupieżowych z drogerii zawarty jest cynk, selen oraz związki siarki. Przyniosą efekty po kilku tygodniach stosowania. Z kolei w aptekach dostępne są szampony, które zawierają silne substancje przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Sięgamy po nie, gdy nie są widoczne efekty stosowania szamponu z drogerii. Szampony te leczą łupież, łagodzą jego skutki. Stosuje się je ściśle według wskazań na opakowaniu.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz