Podczas pracy w silniku gromadzą się najróżniejsze zanieczyszczenia, do których zalicza się osad, nagar, sadzę oraz innego rodzaju zanieczyszczenia pochodzące ze skrzyni korbowej. Na szczęście z problemem tym można sobie dzisiaj bardzo skutecznie poradzić, stawiając na płukankę do silnika.
Czym jest płukanka do silnika? Jak się ją stosuje? Jak działa? Przyjrzyjmy się temu środkowi nieco bliżej
Czym jest płukanka do silnika?
Jest to specjalistyczny preparat, który stanowi kompozycję rozpuszczalników oraz niezwykle wydajnych preparatów smarnych. Obecnie na rynku dostępne są płukanki, w których na próżno szukać chlorowanych węglowodorów przykładowo TEC 2000. W efekcie podczas pracy preparatu nie dochodzi do powstawania szkodliwych oparów. Przekłada się to także na dbałość o środowisko naturalne. Produkowane dzisiaj płukanki do silnika to preparaty charakteryzujące się niezwykłą łatwością użytkowania. Bez trudu skorzystamy z nich w dowolnych warunkach.
Czy płukanka do silnika to wyłącznie eliminacja zanieczyszczeń?
Jak się okazuje, dostępne obecnie płukanki do silnika wykazują o wiele szersze działanie. Przede wszystkim skutecznie eliminują hałas wydobywający się z hydraulicznych popychaczy zaworów. Ich stosowanie to również poprawa sprawności silnika. Podkreślić należy, że dobrze dobrana płukanka do silnika przekłada się również na dłuższą sprawność i czystość oleju silnikowego. W ostatecznym rozrachunku używanie płukanki do silnika pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. Aby uzyskany efekt był trwały, warto po płukankę do silnika sięgać regularnie, czyli przynajmniej raz w ciągu roku. To najlepszy sposób na to, aby silnik samochodu utrzymać w fabrycznej czystości. Każdy, kto choć trochę zna się na motoryzacji wie, że przełoży się to na wydajność silnika.
Jak stosuje się płukankę do silnika?
Zaleca się stosowanie tego preparatu podczas każdej wymiany oleju. Preparat dodaje się do silnika, jeszcze do starego oleju. Ważne jest, aby silnik osiągnąć swoją normalną temperaturę pracy. Po dodaniu płukanki zaleca się pracę silnika na biegu jałowym przez mniej więcej kwadrans. Co ważne, samochód musi być umieszczony albo na zewnątrz, albo w pomieszczeniu o naprawdę dobrej wentylacji. W przeciwnym razie może dojść do poważnego zatrucia spalinami. Następnie spuszczamy stary olej, zakładamy nowy filtr i uzupełniamy nowy olej. Jeśli zaobserwowaliśmy takie problemy, jak wysokie zużycie oleju, czarny dym czy lepkie pierścienie, silnik powinien na biegu jałowym pracować około trzydziestu minut. Należy pamiętać oczywiście o wsześniejszym dodaniu preparatu do silnika.