Bez kategorii

Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne

Ubezpieczenia komunikacyjne, dzielą się na te obowiązkowe, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego, który został zarejestrowany na terenie Polski oraz dobrowolne. Ten rodzaj ubezpieczenia pojazdu dostępny jest dla każdego i choć często lekceważone, to pozwalają nam uniknąć przykrych konsekwencji naszych wyborów.

Ubezpieczenia obowiązkowe

Ubezpieczenie komunikacyjne OC to obowiązkowa forma ubezpieczenia, którą musi posiadać każdy kierowca. Państwo w ten sposób chroni osoby, które są poszkodowane w wypadku drogowym. Jednocześnie chroni sprawców wypadku, którzy nie muszą, posiadając obowiązkowe ubezpieczenia pojazdu płacić wszelkich kosztów napraw z własnej kieszeni. Jeżeli nie posiadamy aktualnego ubezpieczenia OC, to niestety musimy się liczyć ze stosunkową dużą karą, a będzie ona tym większa, im dłużej będziemy unikać tego obowiązku. Warto też wiedzieć, że zasady działania OC określa ustawa, w związku z tym żaden z ubezpieczycieli nie ma możliwości zmiany zakresu tego ubezpieczenia. To oznacza, że u wszystkich polisa OC jest taka sama. Różni się tylko ceną.

Ubezpieczenie dobrowolne

Ubezpieczenie AC wykupujemy z własnej woli i nie jest to obowiązkowa forma ochrony. Jednak polisa tego typu skutecznie chroni nasz majątek jeśli dojdzie do wypadku drogowego z naszej winy lub nasz pojazd zostanie skradziony, czy też zniszczony w wyniku działań czynników atmosferycznych, czy choćby upadku drzewa na pojazd. Zakres ochrony, jaki zapewnia nam towarzystwo ubezpieczeniowe, w tym przypadku może być różny. Od najmniejszego, jakie gwarantuje nam na przykład mini casco, do rozszerzonego, gdzie ubezpieczane jest też nasze zdrowie czy części samochodowe, takie jak wycieraczki lub koła. Oczywiście im szerszy jest zakres ubezpieczenia, a tym samym ochrony, tym dla nas lepiej, ale musimy mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe, doskonale potrafią obliczyć składkę i ryzyko wystąpienia danego zdarzenia i im więcej opcji wybierzemy, tym więcej zapłacimy za samą polisę.

Dowiedz się więcej na: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-komunikacyjne

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz