Dodatki

Kilka informacji o zaćmie

Kilka informacji o zaćmie

Zaćma to stopniowe pogarszanie się wzroku. Jakie są jej przyczyny, jakie są jej pierwsze objawy? Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Kto może zachorować?

Choroba jest konsekwencja starzenia się oka. Wraz z wiekiem soczewka traci przejrzystość. To proces naturalny. Ale w przypadku zaćmy proces mętnienia soczewki przebiega szybciej. Schorzenie najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia. Zdarza się jednak także u osób o wiele młodszych, nawet u tych, którzy skończyli 30 lat

Objawy zaćmy

Choroba rozwija się powoli. Na początku mamy wrażenie, że widzimy świat przez grubą folię lub zabrudzoną szybę. Kolory są mniej intensywne. Także pod światło widzimy źle, razi nas nawet słońce zza chmur, mamy problemy z czytaniem drobnego druku, zaczynamy często potykać się o leżące na podłodze przedmioty.

Operacja usunięcia zaćmy

To zabieg jednodniowy. Jest wykonywany w momencie, kiedy choroba mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki, w jej miejsce wstawiana jest sztuczna. W zabiegu wykorzystywane są lasery i ultradźwięki. Operacja jest bezpieczna, wykonuje się ją nawet u osób powyżej 90. roku życia i u pacjentów z innymi dodatkowymi chorobami. Zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Operacja jest refundowana, ale w niektórych klinikach okulistycznych czeka się na nią nawet ponad 2 lata. Operację usuwania zaćmy wykonują także prywatne klinik okulistyczne. Zabieg odpłatny kosztuje około 4 tysiące złotych w przypadku operacji jednego oka i soczewki jednoogniskowej. Dzięki niej można dobrze widzieć w dal, ale trzeba nosić okulary, aby dobrze widzieć z bliska. Możliwe jest założenie także soczewki wieloogniskowej, która zapewnia dobre widzenia z bliska i z daleka. W przypadku tej soczewki koszt zabiegu to około 7 tysięcy złotych za jedno oko. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wyłącznie soczewki jednoogniskowe.

Rozwój zaćmy może opóźnić pełna warzyw i owoców dieta i ograniczenie jedzenia tłuszczów zwierzęcych. Naukowcy przypuszczają, że produkty bogate w witaminę C mogą zapobiegać rozwojowi zaćmy.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz