Ubezpieczenie samochodu: jak wypowiedzieć umowę, aby nie stracić pieniędzy?
Informacje i porady

Ubezpieczenie samochodu: jak wypowiedzieć umowę, aby nie stracić pieniędzy?

Ubezpieczenie samochodu: jak wypowiedzieć umowę, aby nie stracić pieniędzy?Firmy ubezpieczeniowe bardzo mocno konkurują między sobą. Różnice w cenie obowiązkowego ubezpieczenia OC mogą być dość znaczne.

Warto więc wybrać lepszą ofertę i zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ale jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Najlepiej jest zmienić ubezpieczyciela, gdy kończy się umowa zakupu polisy OC. Jeżeli jednak nie chcemy przy tym stracić pieniędzy, musimy pamiętać, aby starą umowę wypowiedzieć i to koniecznie w wyznaczonym terminie. Można to zrobić składając oświadczenie u każdego z jej agentów lub wysyłając pismo do zakładu ubezpieczeń. Gdy tego nie zrobimy, będziemy musieli jednocześnie płacić składki za dwie polisy!

Przezorny zawsze ubezpieczony

Z ubezpieczenia OC możemy zrezygnować nawet na jeden dzień przed wygaśnięciem umowy. Gdy tego nie zrobimy, zostanie ona automatycznie odnowiona. Ponieważ liczy się data stempla pocztowego, rezygnację możemy wysłać najpóźniej na jeden dzień przed datą wygaśnięcia starej polisy. Umowę możemy przesłać także później, ale w tym przypadku za okres,w którym umowa obowiązywała będziemy musieli zapłacić. Zanim złożymy wypowiedzenie umowy, powinniśmy mieć już wykupioną polisę OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Za jazdę nieubezpieczonym samochodem grożą wysokie kary!

Warto też pamiętać, że w chwili kupowania używanego samochodu, polisa nie zostanie automatycznie przedłużona na nowego właściciela. Nowy właściciel samochodu nie musi wypowiadać umowy podpisanej przez poprzedniego właściciela, ale musi wykupić nowe ubezpieczenie. Bieżącą polisę może też kontynuować, ale musi złożyć wizytę u agenta w celu podpisania nowej umowy. Sprzedając samochód jego właściciel jest zobowiązany do powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o danych nowego właściciela. Ma na to 14 dni. Dzięki zmianom przepisów odnośnie składek OC na samochód zmieniający właściciela, nowy właściciel nie musi wypowiadać umowy, którą zawarł poprzedni właściciel.

Zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego to okazja, aby zmniejszyć kwotę za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pamiętajmy jednak, że stara umowę musimy wypowiedzieć z wyznaczonym terminie.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz