zdrowie

Składniki odżywcze ważne dla naszych kości

Zdrowe, mocne kości można zachować na długie lata. Trzeba jednak pamiętać, aby w naszej diecie nie zabrakło produktów dostarczających składników mineralnych istotnych dla zdrowia naszych kości. Jeśli ich zabraknie, struktura kości zacznie się osłabiać. Szczególnie na problemy z kośćcem narażone są kobiety w okresie menopauzy. Na skutek zmian hormonalnych może bowiem dochodzić do powstania osteoporozy. Jakie składniki mineralne pozwolą nam cieszyć się zdrowymi, mocnymi kośćmi na długie lata?

Wśród składników mineralnych, o których trzeba pamiętać, jeśli chcemy mieć zdrowe kości wymienić należy wapń, magnez, witaminę D, K oraz kwas askorbinowy, czyli popularną witaminę C.

Wapń

Kiedy go zabraknie, proces mineralizacji tkanki kostnej nie będzie mógł zachodzić prawidłowo. Jeśli chcemy, aby w naszym organizmie znajdował się odpowiedni poziom wapnia, należy jak najczęściej sięgać po mleko oraz jego przetwory. Warto pamiętać, że organizm najlepiej wchłania wapń właśnie z takich produktów. Wszystko dlatego, że w mleku i produktach mlecznych znajduje się również fosfor ułatwiający wchłanianie wapnia.

Witamina D

Jest niezbędna do tego, aby opisany wyżej wapń wchłaniał się prawidłowo. Witamina D warunkuje również szybszą regenerację kości, kiedy dojdzie do ich uszkodzenia. Warto pamiętać, że nasz organizm jest w stanie samodzielnie wyprodukować witaminę D, ale tylko wówczas, gdy będziemy wystawiać się na działanie promieni słonecznych. W aptece można znaleźć suplementy diety z witaminą D. Do źródeł tej witaminy zalicza się ryby, żółtka jaj oraz masło.

Witamina C

Aby nasze kości mogły zachwycać swoją kondycją, niezbędny jest kolagen. Jego synteza zachodzi zdecydowanie łatwiej w obecności witaminy C. Jeśli chcemy, aby nasz organizm otrzymał jej solidną porcję, musimy sięgać po czarne porzeczki, truskawki, kiwi, natkę pietruszki oraz owoce cytrusowe. Warto dodać, że te ostatnie wbrew obiegowej opinii nie mają wcale najwięcej witaminy C. Prym wiodą porzeczki oraz natka i to po te produkty warto sięgać jak najczęściej.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz